Bugun...Türkiye, Avrupa'nın diyabet şampiyonu oldu
Tarih: 12-01-2015 11:34:54 + -


Türkiye'de 7 milyon diyabetli hasta var. Yani Türkiye yüzde 14.85 yaygınlık oranıyla, Avrupa ülkeleri arasında diyabet şampiyonu oldu. Diyabetin en büyük düşmanı ise egzersiz

facebook-paylas
Tarih: 12-01-2015 11:34

Türkiye, Avrupa'nın diyabet şampiyonu oldu

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, günümüzde çığ gibi büyüyor ve 21. yüzyılın salgını olarak tanımlanıyor. Türkiye ne yazık ki bu tabloda başrolü oynuyor! Zira Türkiye'de bugün 7 milyon diyabetli hasta var. Yani yüzde 14.85 yaygınlık oranıyla, Avrupa ülkeleri arasında diyabet şampiyonu! Diyabeti tamamen ortadan kaldıracak mucize bir tedavi yok! Ancak diyet, egzersiz ve doğru tedaviyle kontrol altına almak mümkün. Diyabetin, multidisipliner bir yaklaşımla tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle hastalar; doktor, diyabet hemşiresi ve beslenme uzmanıyla birlikte hareket etmeli. 


Gaziantep SEV Amerikan Hastanesi Diyabet Merkezi Koordinatörü Dahiliye Uzmanı Dr. Derya Aydın; 'yüzyılın salgını' olarak tanımlanan diyabet hastalığıyla ilgili bilgiler verdi ve uyarılarda bulundu: 
Halk arasında 'şeker hastalığı' olarak bilinen diyabet; insülin salınımı, insülin etkisi veya bu faktörlerin her ikisinde de bozukluk olması sonucunda ortaya çıkan, kandaki şeker (glikoz) düzeyinin yükselmesiyle karakterize bir hastalıktır.

 

Tüürkiye şampiyon

 

 21. yüzyılın salgını olarak tanımlanan diyabet hastalığı, her yaşta ortaya çıkması, toplumda sık görülmesi ve hayatı tehdit eden veya sonlandıran komplikasyonlara yol açması nedeniyle büyük önem taşımaktadır. 
Günümüzde dünyada yetişkin nüfusun yüzde 8.3'ü diyabetli. 2013 itibariyle Türkiye'deki diyabet hastası sayısı 7 milyon. Türkiye, yüzde 14.85 yaygınlık oranıyla, Avrupa ülkeleri arasında diyabetin en yaygın olduğu ülke. 
Günümüzde diyabetteki korkutucu artışın en önemli nedenleri; hareketsiz yaşam tarzı, karbonhidrat ve yağdan zengin beslenme ile artan obezitedir. 
Genel olarak diyabetin iki tipi vardır. Tip 1 diyabet, çocuklarda ve gençlerde görülür. Tip 2 diyabet orta yaş ve yaşlılarda görülür. Bir de gebelik döneminde ortaya çıkan diyabet vardır. 

 

Kanınıza baktırın

 

Tip1 diyabet; pankreastan salgılanan insülinin eksikliğine veya yokluğuna bağlı gelişen diyabet tipidir. Genellikle çocukluk ve gençlik döneminde ortaya çıkar fakat daha geç yaşlarda da çıkabilir. Diyabet belirtileri aniden başlar ve şikayetler ciddiye alınmazsa hasta kendini kaybederek komaya girebilir. Çevresel etkenlerin çok fazla bir rolü yoktur. 
Tip 2 diyabet ise genellikle orta yaş ve yaşlılık döneminde ortaya çıkar. Günümüzde daha erken yaşlarda görülebilmektedir. En sık görülen diyabet tipidir. 
Tüm diyabetlerin yüzde 90'ı Tip 2 diyabetlidir. Tip 2 diyabetin tedavisinde şeker düşürücü ilaçlar kullanılır, gerekli hallerde ilaçlarla beraber ya da tek başına insülin kullanılır. 
Diyabette tanı kan tahlili yapılarak konur. Yapılan kan tahlilinde, açlık kan şekeri 126 üzerindeyse veya herhangi bir zamanda alınan kanda, kan şekeri 200'ün üzerindeyse diyabet tanısı konur. 

 

Genlerinize güvenmeyin hareketli yaşamaya çalışın

 

Tip 2 diyabet hastalarında genetik yatkınlık vardır. Ancak ailesinde diyabet öyküsü olmayanlarda da diyabet gelişebilir. 
Örneğin, ailesinde hiç diyabetli olmayan birisi; hareketsiz yaşarsa, karbonhidrat ağırlıklı, sağlıksız bir beslenme şekli benimserse ve ideal kilosunun üstüne çıkarsa o zaman diyabeti davet eder. 
Tam tersine, ailesinde diyabetli bireyler bulunan, genetik yapısında diyabet olan birisi; spor yapıyorsa, sağlıklı ve bilinçli besleniyorsa, ideal kilosunu koruyorsa, tıbbi açıdan destek alıyor ve kontrol altında hayatına devam ediyorsa diyabetten korunabilir.

 

45 Yaş üstü olanlar dikkat !

 

 45 yaş üstü olanlar 
 Ailesinde şeker hastalığı olanlar 
 Fazla kilolu olanlar 
 Gebelik döneminde kan şekeri yüksek olanlar 
 4.5 kilogramın üzerinde bebek doğurma öyküsü olanlar, Hipertansiyonu olanlar, Trigliserid yüksekliği olanlar; diyabet açısından risk altında olan bireylerdir. 

 

Şeker belirti verir !

 

 Çok su içme 
 Ağız kuruması 
 Sık idrara çıkma 
 Kilo kaybı 
 Bulanık görme 
 Kaşıntı 
 Ciltte kuruma 
 Yorgunluk 

 

Bu hataları yapmayın !

 

Tedaviyi bırakmak ya da düzenli yapmamak 
Diyete uymamak 
Egzersiz yapmamak 
Doktor kontrollerine düzenli gitmemek

 

Her türlü hastalığa davetiye

 

Şeker hastalarında kalpdamar hastalığı ve felç riski artar. 
Genellikle şeker hastası olmayanlara göre trigliserid ve kötü kolesterol düzeyleri yüksektir. Hipertansiyon da şeker hastalıklarında daha sık görülür. 
Diyabet tedavi edilmezse; körlüğe varabilen görme bozukluklarına, ayağın kesilmesiyle sonuçlanabilecek ayak yaralarına, böbrek yetmezliğine, inmeye, kalp-damar hastalıklarına ve ani şeker yükselmesine bağlı şeker komasına neden olabilir. 

 

Tedavide hedef korunmak

 

Diyabeti tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yoktur. Bu konuda ruhsat almamış çeşitli bitkisel karışımların ilaç gibi kullanılması doğru değildir. 
Şeker hastalığından tamamen kurtulmak mümkün değil; ancak diyet, egzersiz ve doğru tedaviyle kontrol altına almak mümkün. 
Diyabetin tedavisinde en önemli iki unsur diyet ve egzersizdir. Bunlara ilaveten şeker düşürücü ilaçlar ve insülin kullanılır. 
Her türlü ilacın istenmeyen etkileri olabilir. Bu durum diyabet ilaçları için de geçerlidir. Hastanın yaşına, kan şekeri, böbrek ve karaciğer fonksiyonları gibi durumlara göre uygun olan diyabet ilacı seçmek çok önemlidir. 

 

Diyabet tedavisinde dört adım 

 

Bilinçlenme: Tedavide başarıya ulaşabilmek için diyabet hastalarının, beslenme, ilaçların kullanılması, yapacakları egzersizler konusunda eğitilmesi gerekir. Bu nedenle diyabet polikliniklerinde, doktorlar ve diyabet eğitim hemşireleri, hastalara diyabethakkında bilgiler vermeli. 

 

Egzersiz: Diyabetin bir salgına dönüşmesindeki en önemli etkenler sedanter (hareketsiz) yaşam biçimi ve obezite. Bu nedenle diyabetin tedavisinde egzersiz ve spor önemli yer tutar. Sağlıklı beslenme: Diyabetli hastaların kilolarına ve yaşlarına uygun sağlıklı bir beslenme programı uygulanmalı. Diyabet konusunda uzman bir beslenme uzmanı tarafından beslenme programı düzenlenmeli. Beslenme programının amacı ve detayları konusunda hastalar bilgilendirilmeli. Doğru ilaç kullanımı: Diyabet hastalarının ilaç kullanmaları gerekiyorsa; ilaçlarını zamanında ve doktorun uygun gördüğü dozda kullanması konusunda eğitilmeli.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 1. Osman Zeki Öner
 2. Osmanlı
 3. Kubat Ötme Bülbül
 4. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 5. Aytaç Doğan İç Benim İçin
 6. İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI