Bugun...Kritik görüşme yarın başlıyor
Tarih: 19-01-2015 08:27:46 Güncelleme: 19-01-2015 08:31:46 + -


Mecliste bu hafta yasama çalışmalarının yanı sıra 3 gün boyunca 4 bakanla ilgili rapor da genel kurulda görüşülecek önemli gündemlerden.

facebook-paylas
Tarih: 19-01-2015 08:27

Kritik görüşme yarın başlıyor

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski AB Bakanı Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında kurulan ve çalışmalarını tamamlayan Meclis Soruşturma Komisyonu'nun raporu, bu hafta Genel Kurul'da görüşülecek.

Eski bakanların Yüce Divan'a sevkedilmesine gerek görülmeyen Rapor'un hangi gün görüşüleceğine, AK Parti Grubu bugün karar verecek. Rapor, Meclis TV'nin yayınının da olduğu Salı, Çarşamba ya da Perşembe günü görüşülecek.   

 Genel Kurul'da rapor üzerinde Soruşturma Komisyonu adına bir milletvekili, altı milletvekili ile hakkında soruşturma açılması istenen eski bakanların konuşma hakkı var. Komisyon adına 20, milletvekillerinin 10'ar dakika, bakanların ise süre sınırlaması bulunmuyor.   

Komisyon'un, eski bakanların Yüce Divan'a sevkedilmemesi kararının aksine Genel Kurul'da aksi yönde önerge verilebiliyor. Muhalefetin bu yönde vereceği önergeler de Genel Kurul'da gizli oylamaya tabi tutulacak. Bu durumda, raporun görüşmelerinin ardından önerge ve gerekçelerinin okunup, her Bakan için ayrı ayrı gizli oylama yapılacak. Gizli oylamada Yüce Divan'a gönderilmesi için nitelikli çoğunluk  aranacak. Oylamada 276'nın yakalanmaması durumunda, kabul oyları fazla olsa bile, Yüce Divan'a sevk gerçekleşmemiş olacak. 

Genel Kurul'da ayrıca görüşmeleri yarım kalan "Milli mayın faaliyet merkezi" kurulması ve askerlik yasalarında değişiklik yapan yasa tasarısı ile kolluk gözetim komisyonu kurulmasına ilişkin düzenleme de görüşülecek. 

Komisyonlar 

TBMM'deki komisyonlar da gündemlerindeki konuları ele alacak. 

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, Maden Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerine 21 Ocak Çarşamba günü devam edecek.  

İçişleri Komisyonu, İç Güvenlik Paketi'nin görüşmelerini, 20 Ocak Salı günü sürdürecek.

KİT Komisyonu, denetimlerini sürdürecek. Komisyon; 21 Ocak Çarşamba günü TCDD ve bağlı ortaklıklarının, 22 Ocak Perşembe günü ise TEDAŞ ve TEİAŞ'ın 2012 hesaplarını inceleyecek.

Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu,  22 Ocak Perşembe günü yapacağı toplantıda, bazı kurumlardan brifing alacak. 

Mevsimlik tarım işçileri ile kadına yönelik şiddeti araştırma komisyonları da yol haritasını belirleyerek çalışmalarına başlayacak.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GENEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 1. Osman Zeki Öner
 2. Osmanlı
 3. Kubat Ötme Bülbül
 4. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 5. Aytaç Doğan İç Benim İçin
 6. İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI