Bugun...Dijital ajansınız neden sosyal medyada daha aktif olmalı?
Tarih: 12-01-2015 11:15:35 Güncelleme: 12-01-2015 11:17:35 + -


Sosyal medya yönetimi, dijital ajansların uzmanlık alanlarından biri. Ancak pek çok ajans müşterilerinin işlerine yoğunlaşmaktan dolayı kendileri için sosyal ağlarda aktif bir varlık gösteremiyor. Tabiri caizse 'terzi kendi söküğünü dikemiyor'

facebook-paylas
Tarih: 12-01-2015 11:15

Dijital ajansınız neden sosyal medyada daha aktif olmalı?

Sosyal medya yönetimi, dijital ajansların uzmanlık alanlarından biri. Ancak pek çok ajans müşterilerinin işlerine yoğunlaşmaktan dolayı kendileri için sosyal ağlarda aktif bir varlık gösteremiyor. Tabiri caizse 'terzi kendi söküğünü dikemiyor'


Oysa ajansların birçok nedenden dolayı sosyal medyada aktif olmaları gerekiyor. Gelin o nedenlerden birkaçına birlikte bakalım…


Yeni müşteriler kazanmak
Nielsen’in araştırmasına göre tüketicilerin yüzde 92’si, herhangi bir ürün ya da hizmet alışverişi yaparken, arkadaşlarının ya da ailelerinin önerilerini dikkate alıyor. Bir dijital ajans çalışanı, yöneticisi, sahibi ya da pazarlama uzmanı olarak bu istatistiği en az 20 kez duymuş olmalısınız.


Yaptığınız sunumlar, okuduğunuz araştırmalar bu rakamı belirttikten sonra genellikle ağızdan ağza pazarlama (word of mouth) ve sosyal ağların bu eski pazarlama stratejisinin yeni formu olduğundan bahseder. Tüm bunları biliyorsanız ve müşterilerinize sosyal ağların öneminden bahsediyorsanız ajansınızın sosyal ağlarda olmayışı yoğunlukla açıklanacak kadar masum olmayabilir.


Çünkü sizinle çalışmak isteyecek olan müşterileriniz de tıpkı tüketiciler gibi sosyal ağlarda sizin ne gibi işler yaptığınızı incelemek isteyecektir. Dijital platformlardaki bilinirliğinizi artırmak ve daha fazla müşteriyle daha iyi işler yapabilmeniz için önce kendinizi tanıtmanız gerekiyor.


Unutmamak gerekiyor ki sosyal medya platformlarında, kendiniz için yaptığınız işler, müşterileriniz için yapabileceklerinizin garantisidir.


Tutundurma stratejisi
Pazarlama karmasının 4P’sinden (Ürün-Product, Fiyat-Price, Dağıtım-Place, Tutundurma-Promotion) biri olarak bildiğimiz tutundurma stratejisi için de sosyal medya platformlarını aktif şekilde kullanmak gerekiyor.


Siz müşterilerinizin dijital pazarlama faaliyetleriyle meşgulken, kendiniz için yapmadıklarınız, o müşteriyi diğer bir projede kendini daha iyi tanıtan bir ajansa kaptırmanıza neden olabilir. Bir ajans kendi içerik pazarlaması işlerini ne kadar iyi tanıtırsa, müşterinin 'Evet, doğru ajansla çalışıyorum' düşüncesine ulaşması o kadar kolay olur.


Bu nedenle müşterilerinizle olan işbirliğinizin devamlılığının da sosyal ağlardaki varlığınızla doğru orantılı olduğunu unutmamak gerekiyor.


Ajansınızın bir kişiliği var mı?
Sosyal ağlardaki paylaşımlarınız var olan ya da potansiyel müşterilerinizin aklında ajansınız hakkında bir kişilik oluşmasını sağlar. 'Biz kimiz, ekibimizde kimler var, ne yapıyoruz, ne yapmıyoruz' sorularına cevap verecek paylaşımlar yapmanız dijital ajansınızın bir kişilik sahibi olmasını sağlar.
 

Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi 'marka' kişiliği oluşturmak, hiçbir link ve görsel içermeyen otomatik tweet’ler atmaktan çok daha fazlasını ifade ediyor.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 1. Osman Zeki Öner
 2. Osmanlı
 3. Kubat Ötme Bülbül
 4. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 5. Aytaç Doğan İç Benim İçin
 6. İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI