Bugun...Davutoğlu: Bizim kitle neden rahatsız olsun ki
Tarih: 17-01-2015 07:48:01 + -


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın pazartesi günü Bakanlar Kurulu’na başkanlık etmesini değerlendirirken, “Halk Cumhurbaşkanımızın kabineye katılmasına yüzde 70 destek veriyor, sistem tartışması yok orada. Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu birlikte oturduğunda, aynı ortamda beraber olduğunda bizim kitle neden rahatsız olsun ki” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 17-01-2015 07:48

Davutoğlu: Bizim kitle neden rahatsız olsun ki

Cumhurbaşkanı, 19 Ocak’ta Bakanlar Kurulu’na başkanlık edecek, onun üzerinden halkın yüzde 70 desteğiyle Başkanlık istendiği yönünde haber var gazetelerde. Ne dersiniz? Bir de seçim hazırlıklarınız başladı mı?
Yalnız orada halk Cumhurbaşkanımızın kabineye katılmasına yüzde 70 destek veriyor, sistem tartışması yok orada. Manşete o taşınıyor. Yani şimdi Türkiye’deki halk, Cumhurbaşkanımızın kabineye başkanlık yapmasına, özel bir düşmanlığı yoksa, bir kastı yoksa niye karşı çıksın. Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu birlikte oturduğunda, aynı ortamda beraber olduğunda bizim kitle neden rahatsız olsun ki. Ama bundan bir sistem tartışması çıkarmak ayrı bir şey. Seçime gelince biz başladık aslında. Açıkçası ben Başbakan olarak atandıktan ve göreve başlayıp hükümet programını okuduktan sonra Konya’da yaptığımız mitingle başladık. Çünkü Türkiye’de siyasi süreç ve tansiyon, nabzı tutmak da dikkat edin zor bir şey. Şimdi onun hakkını vermeye çalışıyorum. Kendi kendime verdiğim, deklare ettiğim bir söz. İktidardaki bir parti, kongre takvimini şeçimden 5-6 ay önce başlatması çok büyük bir risktir. Hele genel başkan yeniyse, Başbakan olarak da yeniyse daha büyük bir risk. Ben Başbakan olduğumda Çözüm Süreci, Alevi meselesi her şey, Paralel’le mücadele biliyorsunuz sürüyordu. Onu sürdüreceksiniz, işte kaç reform onları yapacaksınız, bu arada da kongre yapacaksınız. Bu cesur bir karardı, arkadaşlar sordu isterseniz kongreyi seçim sonrasında yapalım diye, yok dedim şimdi yapacağız. Neden biliyor musunuz? Ben kendim teşkilatıma, tabanıma temas etme ihtiyacı içerisindeyim. Doğrudan gittim, şimdiye kadar 40 ili dolaştım. Hem bu dış trafik hem hükümet etme hem 40 il, bunların kimisinde açılış yaptım ve arkadaşlara söyledim. Kongre ve seçim takvimini yan yana koyun, gitmediğim il kalmayacak. Takriben 50 ile de 30’u büyükşehir olmak üzere 2 kere gideceğim. Mesela şu ana kadar Bursa’ya 3 kere gittim.

AP’nin kınamasını geri göndereceğiz

AP’nin basın özgürlüğüne yönelik son kınama kararı...
Karar geldiği zaman diplomatik nota ile iade edilecek. Geldiği gibi geri göndereceğiz.
Böyle bir usul var mı?

Bu bizim usulümüz. AP’de her parlamentere bilgi notu gönderdik. Yaptıkları iş tamamen tek yanlı bir çalışma. O raporu o kararı aynen bir nota ile geri iade edeceğiz.
Hz. Muhammed karikatürleri...

Peygamberimize hakarete asla sessiz kalmayız. Peygamber’e hakaret eden bir şeyi Türkiye’de yayınlatmayız. Bu konuda bir kompleksimiz yok. Papa’nın söylediğini duydunuz, ‘Anneme hakaret eden olursa gereğini yaparım’ diyor. Hz. Ayşe Müslümanların annesidir. Küfredildiğinde kavga ederim.
Şeffaflaşma Paketi’ne tepkiler...

Şeffaflaşma konusunda attığımız adım, bir eksikliği tespit etmemizden kaynaklanıyor. İmar değişikliği konusunda kamu kararıyla bir gelir oluşmuşsa o gelir kamuya aittir. 12 yıllık tecrübe ile eksikliklerimizi tespit edip çözmeye çalışıyoruz. Avrupa komiserlerine ‘Duydunuz mu bu paketi’ dedim, haberleri yok.
Uluslararası medya karar vermiş: Başarı bitirilecek Erdoğan şeytanlaştırılacak
TÜRKİYE’Yİ İSTİYORLAR

Görüşmeler nasıl geçti?


AB komiserleri ile yakın temaslarımız sürece katkı sağlayacak. Avrupa Konseyi Başkanı Polonyalı Donald Tusk’a ‘Bizi Viyana’da siz Polonyalılar durdurdunuz, bu kez Brüksel kapısını açacaksınız’ dedim.
Avrupa içine mi kapanıyor?

Bugün Avrupa’da Türkiye’ye yakın bir ekip iş başında fakat Brüksel’e sinmiş genel bir hava var. Artık karşımızda içine dönen, sadece kendi sorunlarıyla ilgili, dünyaya liderlik yapmaktan uzak bir Avrupa var. Türkiye’yi stratejik olarak yanlarında istiyorlar. Merkel (Almanya Başbakanı Angela Merkel) ile görüşmelerimiz beklentimizin üzerinde olumlu geçti. Tek tek her Avrupa ülkesi Türkiye ile iyi ilişki kurmak istiyor. Türkiye’nin stratejik gücünü yanına almak istiyorlar ama bir bütün olarak AB’ye girme süreci gündeme geldiğinde frene basıyorlar.

7  TUTUKLU GAZETECİ VAR

Paralel Yapı gündeme geliyor mu?


Paralellerin bir yanılgısı var. Paralelciler, Türkiye Başbakanı, AB ile görüşmeye gittiğinde sorguya çekildiğini zannediyorlar. Bilakis ben Türkiye Başbakanı olarak onların üzerine gidiyorum ve Türkiye’de basın özgürlüğü konusunda ne kadar temelsiz olduklarını söylüyorum. Avrupa Parlamentosu’nun basın özgürlüğü ile ilgili raporunu elime aldım ve tek tek sordum. ‘Bana içeride tutuklu, hüküm giymiş gazetecilerin isimlerini verin’ dedim. Bir isim söyleyemediler. Basın özgürlüğü ile ilgili bir şey söyleyen olursa isim istiyoruz. 7 tutuklu gazeteci var. Tek tek bu tutukluları anlattım. Şiddet içerikli suçlar.


BAŞARIMIZ RAHATSIZ EDİYOR


Türkiye’nin imajı neden bozuldu?


Türkiye’nin başarı hikâyesi rahatsız ediyor. Bazı çevreler Türkiye’nin başarı hikâyesinin bitmesini istiyorlar. Tipik geri kalmış Müslüman ülkesi imajına sığmıyor Türkiye. Endonezya ve Malezya ile birlikte Türkiye bu imajı bozuyor. Avrupalılara ‘Türkiye ile ilgili Kuzey Kore gibi bir hava estiriyorsunuz bunu nasıl yaparsınız’ diyorum, susuyorlar. 7 bin gazete var Türkiye’de, 2 binden fazla TV... En fazla satış yapan 5 gazetenin 4’ü muhalif. Bunları söyleyince, bunları bilmediklerini söylüyorlar. Avrupalılara Avrupa’yı, Avrupa değerlerini anlatınca rahatsız oluyorlar. Psikolojik bir rahatsızlık var.


Basın özgürlüğü mükemmel mi?


Mükemmel demem. Batı medyasındaki durum ile Türkiye’deki durum arasında bir fark yok. Bakın diplomatlarımız esir düştüğü zaman onların can güvenliğini sağlamak için ‘Yayın yapılmasın’ dedik. The New York Times ve Washington Post onlarca haber yaptı bu süreçte. Peki soruyorum, Amerikalılar DEAŞ elinde tutsakken Amerikan medyası, aynı gazeteler kaç tane haber yaptılar? Onların can güvenliğinin korunması kendilerine söylendi ve haber yapmadılar. Ama Türkiye’ye gelince bunu önemsemiyorlar. Bild, Frankfurt olayları ile ilgili neler yazabildi? Bakın Fransa’da terör saldırılarının olduğu hafta 64 kişi sosyal medyada, Twitter ve Facebook’ta yazdıklarından dolayı tutuklandı, sorgulandı, gözaltına alındı. Kimse Fransa’ya ‘Basın ve ifade özgürlüğünü kısıtladın’ demiyor. Türkiye’de 6-7 Ekim sürecinde ‘Silahlı kalkışma başladı herkes silahını alsın çıksın’ diye tweet atılıyor. Biz bu tür şiddet çağrısına karşı bir adım atınca herkes bizi konuşuyor.

 
Kimler Türkiye aleyhine dışarıda çalışıp lobi yapıyor peki?


Türkiye aleyhine Paralel lobiciler eskiden DHKP-C’nin gittiği parlamenterlere giderek çalışma yapıyorlar.
Türkiye hakkında dezenformasyon kampanyaları mı yürütülüyor yani?

 

Dünyada uluslararası medya network’ü var. Her şeyi yapıyoruz ama bu network bir karar vermiş: Türkiye’nin başarı hikâyesi bitirilecek ve Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan şeytanlaştırılacak. Hedef bu. 2010’dan yani Davos’taki ‘One minute’den sonra düğmeye basılmış gibi Türkiye aleyhine harekete geçildi. Mursi’ye ve Mısır’daki demokrasiye verdiğimiz destekten sonra Türkiye aleyhtarı cephe daha da genişledi. Türkiye demokrasiyi savunmanın bedelini ödüyor. Arap Baharı demokratikleşme yönünde olsaydı Türkiye bütün bu ülkelerin hamisi olurdu. Bu çok korkuttu o medya network’ünü. 
Kaynak: HürriyetEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GENEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 1. Osman Zeki Öner
 2. Osmanlı
 3. Kubat Ötme Bülbül
 4. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 5. Aytaç Doğan İç Benim İçin
 6. İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI