Bugun...BIST, Londra Borsası ile Ortak Oldu
Tarih: 14-01-2015 10:05:43 + -


Borsa İstanbul, bugün Londra Borsası Grubu ile türev ve endeks ürünlerini kapsayan geniş kapsamlı bir ortaklık anlaşması yaptı.

facebook-paylas
Tarih: 14-01-2015 10:05

BIST, Londra Borsası ile Ortak Oldu

Borsa İstanbul, bugün Londra Borsası Grubu (LSEG) ile türev ve endeks ürünlerini kapsayan geniş kapsamlı bir anlaşmayı tamamladığını duyurdu. Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamaya göre, Borsa İstanbul,Londra Borsası ile 'Türev Ürünler' ve 'BIST Endeksleri Ortaklığı' anlaşmaları imzaladı.


Anlaşma yapıldı


Türev ürünler ile ilgili anlaşma kapsamında LSEG, Borsa İstanbul'un piyasa kapitalizasyonu ve işlem hacmi bakımından önde gelen şirketlerini içeren BIST 30 endeksine ve pay senetlerine dayalı vadeli işlem ve opsiyon ürünlerini yatırımcılara sunabilecek. LSEG'nin iştiraki olan takas kuruluşu London Clearing House (LCH.Clearnet) merkezi karşı taraf işlevini üstlenecek.


Endeks ortaklığı yapılacak 


Türev ürünlerle ilgili yapılan iş birliğine ek olarak Borsa İstanbul, LSEG'nin iştiraki olan Financial Times Stock Exchange (FTSE) ile 2015 sonunda başlamak üzere, Borsa İstanbul'a ait olan endeksler ve Türkiye menkul kıymetlerini referans alan, FTSE tarafından geliştirilebilecek diğer endeksler de dahil olmak üzere endeks ortaklığı yapmayı planlıyor.

Anlaşma ile Borsa İstanbul ve FTSE'nin, teknik konularda, ortak marka haline getirilecek BIST endekslerinin pazarlaması ve yeni yatırımcıların Borsa İstanbul'a çekilmesi konusunda küresel ölçekte birlikte çalışması öngörülüyor. FTSE ile yapılan iş birliği, Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (IOSCO) kriterlerine tamamen uyumlu bir dizi endeks ürünü sunacak ve iş birliği sayesinde Türkiye piyasalarının uluslararası yatırımcılar tarafından erişilebilirliği önemli ölçüde artırılmış olacak.


'Türkite dünyanın en heyecan verici piyasalarından biri'


Açıklamada görüşlerine yer verilen LSEG Üst Yöneticisi (CEO) Xavier Rolet, Borsa İstanbul iş birliği ile ilgili olarak şunları kaydetti:


'Türkiye, dünyanın en heyecan verici piyasalarından biri ve 2015 G-20 dönem başkanlığı yoluyla dünya ekonomi gündemini şekillendirmede önemli rol oynayacak. Bir trilyon dolara yaklaşan Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH), ihracata dayalı ekonomisi ve dinamik şirketleri ile Türkiye Sermaye Piyasaları ileriye dönük çok ciddi potansiyel sergiliyor. LSEG, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi doğrultusunda hızla bölgesel bir finans merkezine dönüşen İstanbul ve Borsa İstanbul'un sermaye piyasaları konusunda doğal olarak iş ve endeks ortağıdır.'

Rolet, bu anlaşmanın Londra Borsası Türev Ürünler Piyasası'nın gelişiminde de önemli bir aşamaya işaret ettiğini belirterek, 'Anlaşma ile küresel müşteri tabanımıza Türkiye sermaye piyasaları vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerini uluslararası piyasalarda alıp satma ve takas etme imkanı sunuyoruz. Anlaşma Londra'nın dünyanın önde gelen sermaye piyasası konumunu pekiştirme konusunda LSEG'nin sorumlu yaklaşımının ve önemli rolünün altını çiziyor ve Borsa İstanbul ile birlikte çalışarak likiditeyi ve global yatırımcılar için sunulan cazibeyi artırmamıza katkı sağlıyor' bilgisini verdi.


Endeks konusundaki iş birliğinin LSEG'nin dünyanın iddialı borsaları ile çalışarak öncü endeks ürünleri geliştirme konusundaki güçlü tecrübesi üzerine bina edileceğini aktaran Rolet, ; 'İş birliği yakın geçmişte tamamlanan Frank Russel Grup birleşmesi ile FTSE ve Russell Endeks ortaklığının global ortaklarımız için sağladığı uluslararası erişim gücünün somut bir göstergesi olacak' değerlendirmesinde bulundu.


Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan ise Londra Borsası'nın çok geniş bir spektrumda ürün ve menkul kıymet için piyasa derinliği sağlayan, dünyanın en önemli ve öncü piyasa işleticilerinden biri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:


'Stratejisini farklı piyasalarda ve ürünlerde işlem hacimleri itibarı ile liderlik konumunda yer almak şeklinde belirleyen Londra Borsası, global ölçekte bir cazibe merkezi, aynı zamanda işlem sonrası hizmetlerinden endeks ürünlerine kadar geniş bir yelpazede yürüttüğü faaliyeti ile de dengeli bir iş modeli sergiliyor. Türkiye sermaye piyasalarının gücünü Türkiye ekonomisinin gerçek potansiyelini yansıtacak bir seviyeye taşımaya çalıştığımız bu dönemde Londra Borsası, hem sektörde başarılı bir iş modeli olması hem de birçok alanda sunduğu faaliyet kapasitesi bakımından bize ilham veren bir iş ortağı olacak. Yapmış olduğumuz anlaşmayı dünyanın çeşitli yerlerindeki ortak müşterilerimize daha iyi hizmet verme adına birlikte çıktığımız uzun bir yolculuğun ilk adımı olarak görüyor ve iş birliğimizden büyük memnuniyet duyuyorum.'


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 1. Osman Zeki Öner
 2. Osmanlı
 3. Kubat Ötme Bülbül
 4. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 5. Aytaç Doğan İç Benim İçin
 6. İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI